…Żyć również po to, by pomagać innym, to we współczesnym, zabieganym świecie znaleźć  i  zrozumieć sens życia.

Wiedzą to z pewnością uczniowie i nauczyciele IV LO, którzy zawsze chętnie włączają się w działania Szkolnego Koła Wolontariatu organizowane na rzecz osób poszkodowanych potrzebujących. I w tym roku Społeczność naszego Liceum nie zawiodła! Do wielu akcji, oprócz wolontariuszy i opiekunów, z ochotą włączyły się klasy: I A, I B, I D, I E, II A, II B, II C, II D, III A, III B razem ze swoimi wychowawcami.

Od września wolontariuszki z IV LO wspierały chorych-niepełnosprawnych w ich domu,  niosąc pomoc, uśmiech i życzliwość. Od października uczennice spotykały się  z przedszkolakami po to, by, czytając bajki i baśnie, pomagać maluchom budzić ich dziecięcą wyobraźnię i kreatywność oraz miło spędzać czas.

W grudniu i styczniu wolontariusze przy pomocy Samorządu Uczniowskiego zorganizowali cykl akcji charytatywnych pod wspólnym hasłem „Podziel się radością Świąt!”, których celem było finansowe i rzeczowe wsparcie mieszkańców „Domu Ochrony Poczętego Życia”  w Odolanowie prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego oraz dzieci przebywających na Oddziale Rehabilitacji w Szpitaliku na ul. 3 maja w Ostrowie Wielkopolskim. Przedsięwzięcie przebiegało w kilku etapach i przybrało różne formy pomocy.

Najpierw odbyła się szkolna zbiórka produktów (zabawek, książek, gier edukacyjnych, odzieży, produktów spożywczych i innych) oraz funduszy przeznaczonych dla osób potrzebujących, przebywających w różnych placówkach.

W grudniu, tuż przed Świętami, wolontariusze IV LO z opiekunami odwiedzili samotne mamy i ich dzieci mieszkające w „Domu Ochrony Poczętego Życia” w Odolanowie i, oprócz życzeń, przywieźli ze sobą artykuły spożywcze, a także zabawki i ubranka dla maluchów. Najcenniejszym darem była jednak tona węgla zakupiona z zebranych funduszy. Pieniądze na zakup tych bardzo potrzebnych artykułów pochodziły ze zbiórki uczniów wymienionych klas, którzy zrezygnowali z tradycji obdarowywania siebie upominkami podczas szkolnej Wigilii i przeznaczyli te fundusze na rzecz potrzebujących wsparcia mam i ich pociech.

W tym roku również wsparliśmy przedsięwzięcie „Wigilia dla samotnych” w Ostrowie Wielkopolskim organizowanej przez Fundację „Nakarmieni”. Dnia 23 grudnia 2017 wolontariusze oraz nauczyciele IV LO od samego rana pomagali w zorganizowaniu uroczystej Wigilii dla samotnych mieszkańców Ostrowa na terenie Szkoły Podstawowej nr.1. Przygotowywali stoły potrzebne do wieczerzy, dekorowali wnętrza, aby stworzyć niepowtarzalny nastrój. Niektóre z wolontariuszek pomagały również podczas Wigilii 24 grudnia, podając do stołu i dzieląc swój czas z osobami samotnymi.

W styczniu odrobinę szczęścia zanieśliśmy również chorym dzieciom przebywającym na Oddziale Rehabilitacji w Ostrowie. To specjalnie dla nich Chór IV LO pod dyrekcją pani Renaty Pacyny przygotował Koncert kolęd i pastorałek, a wolontariusze paczki z prezentami. Nic dziwnego, że z oczu dzieci, opiekunów, ale przede wszystkim wolontariuszy, płynęły łzy wzruszenia i radości.

To tylko kilka z pięknych działań Wolontariatu i Społeczności IV Liceum. Już wkrótce zbliżają się kolejne Święta Wielkanocne i tym razem chcemy pamiętać, że pomoc, choćby jednej osobie, może uczynić ten świat lepszym. Zapraszamy do kolejnych akcji, ale także do codziennej ważnej pracy z dziećmi na Oddziale Rehabilitacji, w Szkole Podstawowej numer 4 (w ramach programu „Czwórka dla Czwórki), z chorymi i starszymi osobami potrzebującymi pomocy, ale przede wszystkim czasu i dobrego słowa. Nie zapomnimy również o braciach mniejszych, czyli zwierzakach ze schroniska w Wysocku Wielkim, którym też chcemy poświęcić siły i czas.

Dziękuję wszystkim, którzy z otwartym sercem włączyli się w różne akcje charytatywne, a szczególnie Wolontariuszom, opiekunom wolontariatu - paniom:  Katarzynie Płókarz, Justynie Kałużnej, Paulinie Wąsik, Patrycji Nowickiej, panom: Maciejowi Brzykcy i Karolowi Płokarzowi, opiekunowi Samorządu Uczniowskiego, pani Agacie Pater, wychowawcom  i klasom, które z ogromnym zaangażowaniem włączyły się do zbiórki potrzebnych darów finansowych i rzeczowych.

Agnieszka Dukowicz-Kujawa

Koordynator Szkolnego Koła Wolontariatu