W ramach współpracy z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu w czwartek (21.11) uczniowie IV LO kolejny raz wzięli udział w zajęciach na UAM w Poznaniu, tym razem była to Katedra Orientalistyki, gdzie studenci zgłębiają tajniki języka japońskiego, chińskiego, hindi oraz sanskrytu.
Pierwszy wykład dotyczył podobieństw i różnic między językiem japońskim, koreańskim i chińskim, ewolucji japońskiego mieszanego systemu pisma i jego unikalności w porównaniu do innych języków.
Następnie uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali prelekcji na temat historii i kultury Chin oraz etapów rozwoju pisma chińskiego, w którym nawet kolejność stawiania kresek ma znaczenie. Wykładowca podzielił się wieloma ciekawostkami na temat Państwa Środka, jego mieszkańców, tradycji i dnia współczesnego.
Ostatni wykład, w którym nasi uczniowie wzięli udział, dotyczył Indii - studentki drugiego roku indologii wraz z wykładowcą hinduskiego pochodzenia przedstawili różne ciekawostki z zakresu geografii, historii, kultury i języka tego kraju. Można było zobaczyć książki, z których uczą się dzieci w Indiach, a także posłuchać jak brzmi język hindi powszechnie tam używany.
Niedługo kolejny wyjazd, tym razem na Wydział Neofilologii!