7 listopada uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z p. Kamilem Sierańskim, który podczas tegorocznych wakacji, razem ze swoim przyjacielem Maciejem Leńczukiem, przemierzył rowerem ponad 5 tys. kilometrów- począwszy od Rijeki (Chorwacja), skończywszy na Stambule (Turcja). Spotkanie, które poprowadził Nikodem Rubelek z kl. IIIa, cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Pan Kamil, który na co dzień jest nauczycielem wychowania fizycznego w IV LO, opowiadał o przygotowaniach logistycznych, fizycznych i psychicznych do wyprawy, mówił o odpowiednim odżywianiu i nawadnianiu organizmu w czasie wysiłku, a także przedstawił wiele ciekawych historii o ludziach, których spotkał w czasie czterdziestodniowej podróży. Wspomniał też o aspekcie patriotycznym, bo ważnym elementem, który towarzyszył rowerzystom podczas wyprawy, była flaga Polski, dzięki której byli oni rozpoznawalni poza granicami naszego kraju. Uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć rower, którym podróżował p. Kamil, a także z bliska zobaczyć jego wyposażenie, m.in. torby, sakwy, prądnicę czy nadajnik GPS. Cała prezentacja wzbogacona została zdjęciami i filmami, autorstwa p. Kamila Sierańskiego. Na koniec uczniowie zadawali pytania, a także wzięli udział w quzie geograficznym.
Celem tak wymagającej podróży było "wykręcenie" jak największej liczby kilometrów dla Filipa Salamona, który od 2. roku życia walczy z autyzmem. Więcej o tym przedsięwzięciu i o samej wyprawie będziemy mogli dowiedzieć się w grudniu podczas imprezy charytatywnej organizowanej przez IV LO.