Co łączy te słowa? Piękna akcja charytatywna społeczności IV Liceum Ogólnokształcącego, która jest wyrazem solidarności z ludźmi nieuleczalnie chorymi, cierpiącymi w domach i hospicjach oraz ich rodzinami oraz znakiem uczestnictwa naszej szkoły w ogólnoświatowym Międzynarodowym Dniu Opieki Hospicyjnej.
Każdego roku w październiku wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu i uczniowie klas pierwszych na „Polu Nadziei” IV LO sadzą zakupione przez siebie i otrzymane z Hospicjum cebulki, a wiosną zrywają i sprzedają swoim kolegom i koleżankom oraz pracownikom szkoły. Tak było też w tym roku. Kilka dni temu te piękne kwiaty trafiły do osób o wrażliwym sercu, otwartym na potrzeby drugiego człowieka. Zebrane pieniądze zostaną przekazane Hospicjum św. Józefa, z którym od lat nasza szkoła współpracuje. Przed świętami wolontariusze obdarowali również żonkilami i dobrymi życzeniami ostrowskich Seniorów z„Domu Senior+” podczas spotkania, by wnieść do ich życia uśmiech i radość.
Kwiaty te mają szczególne znaczenie. Są one symbolem nadziei, przypominają o wartości i tajemnicy życia człowieka, uwrażliwiają na potrzeby pacjentów hospicjów, osób będących w okresie terminalnym choroby nowotworowej, zwracają uwagę na to, jak ważna jest opieka paliatywna i hospicyjna. Mamy nadzieję, że w każdym człowieku, który je zobaczy, obudzą empatię i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka i uświadomią, jak ważne jest podkreślanie godności każdej osoby oraz czerpanie radości z dzielenia się swoimi dobrami z ludźmi cierpiącymi.