To klasa dla wszystkich absolwentów gimnazjów, którzy chcą: uczyć się języka polskiego, języków obcych, historii i filozofii, dyskutować o sztukach teatralnych i filmowych, poznać nowoczesną strategię w edukacji – filmozofię w dydaktyce języka polskiego, brać udział wycieczkach do teatru i kina, chcą napisać i wydać własną książkę, zagrać w sztuce teatralnej.

To również propozycja edukacyjna kierowana do młodych ludzi, którzy lubią literaturę, film i teatr, są zainteresowani aktorstwem teatralnym, chętnie prowadzą interesujące dyskusje, są otwarci na odbiór kultury szeroko rozumianej, pragną uczestniczyć w zajęciach uniwersyteckich uczelni patronackich, chętnie biorą udział w projektach i imprezach zewnętrznych, są nastawieni refleksyjnie do życia

Klasa humanistyczno-lingwistyczna cieszy się od lat popularnością, ponieważ jej uczniowie: uczestniczą w zajęciach prowadzonych metodami aktywizującymi, biorą udział w przedstawieniach teatralnych i projekcjach filmowych. Uczniowie tej klasy poznają też jako jedyni w Polsce filozofię strategii filmozoficznej.

Uczniowie tej klasy odnoszą sukcesy w konkursach: recytatorskich (Ogólnopolski konkurs recytatorski i inne)poetyckich (konkursy poezji miłosnej, poezji filozoficznej, Poetyckie Listopady); filmowych (np. konkurs "Nakręć wiersz...", Filmoteka Szkolna. Akcja!); filozoficznych („Cogito ergo sum”),wiedzy o literaturze i jej twórcach (np. Olimpiada Literatury i Języka Polskiego; Powiatowy Konkurs Wiedzy o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, i innych twórcach), turniejach artystycznych.

Ucząc się w oddziale humanistyczno-lingwistycznym młodzież ma szansę uczestniczyć w projektach i zajęciach innowacyjnych ("Filmoteka Szkolna. Akcja!", "Biznes potrzebuje humanistów").

Klasa humanistyczno-lingwistyczna została objęta patronatem akademickim Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu. Nauczyciel, który opracował programy autorskie dla tej klasy, współpracuje także z Wydziałem Filozoficznym i Wydziałem Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu. Uczniowie tej klasy mają prawo do uczestniczenia w zajęciach uniwersyteckich. Mogą również jeszcze w liceum otrzymać specjalne zaproszenie do studiowania w przyszłości na wybranym kierunku WPA. Po ukończonej nauce w tej klasie można kontynuować naukę na studiach wyższych i w szkołach pomaturalnych, które kształcą na kierunkach: animator kultury, aktorstwo, informacja naukowa i bibliotekarstwo, doradztwo zawodowe, dziennikarstwo, europeistyka, filmoznawstwo, filologia klasyczna, filologia polska, filologie nowożytne (języki obce), filozofia, historia, ochrona dóbr kultury, informacja naukowa, prawo, językoznawstwo, komunikacja społeczna, kultura wizualna, kulturoznawstwo, orientalistyka, ochrona dóbr kultury, pedagogika, politologia, reklama w biznesie, religioznawstwo, scenografia, socjologia, socjologia w mediach, stosunki międzynarodowe, sztuka mediów, teatrologia i inne.

Przedmioty rozszerzone:
od drugiej klasy: geografia lub biologia lub historia

Języki obce:
na poziomie rozszerzonym: język angielski lub język niemiecki
na poziomie podstawowym wybór jednego z czterech języków (język angielski, język niemiecki, język hiszpański, język francuski)

Dodatkowo: edukacja filozoficzna z filozofią filmu, również możliwość nauki trzeciego języka, możliwość realizacji zajęć dodatkowych z matematyki (poziom rozszerzony)