Muzyka

Klasa artystyczna [muzyka] to jedyny o takim charakterze oddział ponadgimnazjalny w powiecie ostrowskim. Jest on przeznaczony dla utalentowanej młodzieży, która pragnie rozwijać swoje pasje śpiewu czy gry na instrumentach. Uczniowie tej klasy mogą wziąć udział w rozmaitych przedsięwzięciach muzycznych na terenie miasta i poza nim. Jest to możliwe dzięki znakomitemu przygotowaniu w zakresie indywidualnego wokalu czy  występów chóralnych.

Na uczniów tej klasy czeka możliwość występowania w koncertach, które cieszą się niesamowitym uznaniem w ostrowskim środowisku  muzycznym i poza nim.

Najważniejsza w pracy artystycznej jest praktyka, dzięki której uczniowie pokonują swój strach przed wyjściem na scenę. Nabywając swobody scenicznej, walczą z tremą, uczą się pracy w grupie i odpowiedzialności za siebie oraz kolegów. Absolwenci tej klasy opuszczają szkołę jako dojrzali i otwarci na świat młodzi artyści.

Klasa artystyczna [muzyka] przygotowuje do studiów na wydziale edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, muzykoterapii, pedagogiki, wokalistyki. Absolwenci tej klasy zostają w przyszłości nauczycielami śpiewu, nauczycielami gry na instrumentach, dyrektorami placówek kulturalnych, aktorami, kompozytorami, akompaniatorami, śpiewakami operowymi czy dyrygentami.

Przedmioty rozszerzone:
od drugiej klasy: geografia lub biologia lub historia

Języki obce:
na poziomie rozszerzonym: język angielski lub język niemiecki
na poziomie podstawowym wybór jednego z czterech języków (język angielski, język niemiecki, język hiszpański, język francuski)

Dodatkowo: muzyka, wiedza o sztuce, zajęcia chóralne, również możliwość nauki trzeciego języka, możliwość realizacji zajęć dodatkowych z matematyki (poziom rozszerzony)

Plastyka

Klasa artystyczna [grupa plastyczna] pozwala rozwijać pasje plastyczne uczniów oraz pomaga kształtować ich wrażliwość na zajęciach z rysunku, malarstwa, rzeźby, grafiki, ceramiki, projektowania i wiedzy o sztuce. Nauka w tej klasie stwarza uczniom możliwość bezpośredniego kontaktu z artystami oraz z ich warsztatem – współpraca z Pracownią Artystyczną UNIKAT Rzeźby i Ceramiki artysty – plastyka, rzeźbiarza. Współpraca z UAM WAP, ASP, UA.

Edukacja w oddziale plastycznym przygotowuje absolwenta IV LO do studiów na uczelniach artystycznych w zakresie malarstwa, rzeźby, ceramiki, grafiki, scenografii, wzornictwa, arteterapii, kulturoznawstwa, pedagogiki, historii sztuki, historii, a także architektury i dekoracji wnętrz.

Uczeń tej klasy ma szansę uczestniczenia w plenerach malarskich, rzeźbiarskich, wycieczkach związanych ze sztuką i historią oraz w interesujących go dyskusjach o sztuce.  Ponadto ma możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i kompetencji w konkursach i olimpiadach plastycznych oraz interesujących projektach prospołecznościowych, m.in. „Malujemy dzieciom szpital”.

Znajomość języka sztuki, (w tym profesjonalnych terminów), pozwoli usprawnić pracę ucznia na innych przedmiotach, np. język polski, historia, wiedza o kulturze czy wiedza o sztuce.

Absolwenci tego oddziału mają w przyszłości szansę nie tylko na indywidualną karierę artystyczną, ale także na podjęcie pracy w szkolnictwie, firmach reklamowych, teatrach, firmach projektowych czy w dynamicznie rozwijających się branżach internetowych.

Podczas zajęć w tej klasie uczniowie będą  mogli nie tylko rozwinąć pasje plastyczne, ale także określić swoje predyspozycje do wykonywania innych zawodów.
Przedmioty rozszerzone:
od drugiej klasy: geografia lub biologia lub historia

Języki obce:
na poziomie rozszerzonym: język angielski lub język niemiecki

Dodatkowo: plastyka, wiedza o sztuce , warsztaty plastyczne, również możliwość nauki trzeciego języka, możliwość realizacji zajęć dodatkowych z matematyki (poziom rozszerzony )