Przed IV Liceum Ogólnokształcącym nareszcie zakwitły żonkile, które mają szczególne znaczenie. Są one symbolem nadziei i międzynarodowej akcji: „Pola Nadziei". To również wyraz solidarności z ludźmi nieuleczalnie chorymi, umierającymi, cierpiącymi w domach i hospicjach oraz ich rodzinami.

Wolontariusze IV LO oraz zaproszeni goście zasadzili je w październiku 2021 roku na znak uczestnictwa naszej szkoły w ogólnoświatowym Międzynarodowym Dniu Opieki Hospicyjnej. Żonkile, które zakwitły przed naszą szkołą, przypominają nam o wartości i tajemnicy życia człowieka, uwrażliwiają na potrzeby pacjentów hospicjów, osób będących w okresie terminalnym choroby nowotworowej, zwracają uwagę na to, jak ważna jest opieka paliatywna i hospicyjna.

Mamy nadzieję, że w każdym człowieku, który je zobaczy, obudzą  empatię i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, zwłaszcza cierpiącego, i uświadomią, jak ważne jest podkreślanie godności ludzkiej osoby oraz czerpanie radości z dzielenia się swoimi dobrami z ludźmi cierpiącymi.